search
date/time
Yorkshire Times
A Voice of the North
frontpagebusinessartscarslifestylefamilytravelsportsscitechnaturefictionwhatson
Ryan Brookes
Sports Writer
9:13 PM 17th October 2021
sports

FA Cup Draw

The draw for the Emirates FA Cup First Round has been made this afternoon with York City/Morpeth Town being drawn at home to either Kettering Town/Buxton.

This means that, providing The Minstermen are victorious in their replay, they will play host to the winner of Kettering v Buxton at the LNER Community Stadium on the weekend commencing Friday 5th November to Monday 8th November. This will also mean their game against Gateshead will have a new date which will be agreed on in the near future.

In the meantime, City have a replay away at Morpeth Town this Tuesday followed by a crucial league game at home to Chester on Saturday. Also, another home league game is scheduled for Saturday 30th October against Blyth Spartans.

Here is the draw in full:

1 Bradford City v Exeter City
2 Sunderland v Mansfield Town
3 Dorking Wanderers or Hayes & Yeading v Sutton United
4 Sheffield Wednesday v Plymouth Argyle
5 Dagenham & Redbridge v Salford City
6 Carlisle United v Horsham
7 Dover Athletic or Yate Town v Yeovil Town or Weymouth
8 Scunthorpe United v Doncaster Rovers
9 Rotherham United v Bromley
10 Portsmouth v Harrow Borough
11 Gillingham v Cheltenham Town
12 Morecambe v Newport County
13 Banbury United v Barrow
14 Fleetwood Town v Burton Albion
15 AFC Sudbury v Colchester United
16 Northampton Town v Cambridge United
17 Corinthian Casuals or St Albans City v Forest Green
18 Boston United or Stratford Town v Shrewsbury Town
19 Pontefract Collieries or Halifax Town v Maidenhead United
20 Chesterfield v Southend United
21 Rochdale v Tamworth or Notts County
22 Kidderminster Harriers v Grimsby Town
23 Wigan Athletic v Solihull Moors
24 Boreham Wood v Eastleigh or Folkestone Invicta
25 York City or Morpeth Town v Kettering Town or Buxton
26 Ipswich Town v Oldham Athletic
27 AFC Wimbledon v Brackley Town or Guiseley
28 Harrogate Town v Marine or Wrexham
29 Hartlepool United v Wycombe Wanderers
30 King's Lynn Town v Walsall
31 Crewe Alexandra v Swindon Town
32 Bolton Wanderers v Stockport County
33 Charlton Athletic v Torquay United or Havant & Waterlooville
34 Oxford United v Bristol Rovers
35 Crawley Town v Tranmere Rovers
36 Leyton Orient v Ebbsfleet United
37 Milton Keynes Dons v Stevenage
38 Lincoln City v Bowers & Pitsea
39 Port Vale v Accrington Stanley
40 Marske United or Gateshead v Altrincham